نصب دوربین مدار بسته

واژه “دوربین مداربسته” برگردان فارسی کلمه انگلیسی  closet circuit television  یا به اختصار cctv می باشد. معنی لغوی آن جعبه جادویی مدار بسته است و به دوربین هایی گفته می شود که در جای خود ثابت اند.
دوربین مداربسته به کلیه دوربین هایی اطلاق می گردد که در محل خود ثابت بوده و تصاویر را به یک یا چند محل ارسال می کنند. از آنجا که اغلب این دوربین ها در حفاظت، نظارت و سیستم های مانیتورینگ امنیت بکار می رود این واژه بیشتر به همین حیطه بر می گردد اما معنی فنی آن حتی دوربین های ویدیو تلفن و کنفرانس را نیز دربر می گیرد.

تاریخچه:
نخستین سیستم مداربسته در سال ۱۹۴۲ میلادی توسط شرکت زیمنس آلمان به منظور مشاهده پرتاب موشک های v2 نصب شد. یک مهندس آلمانی بنام “والتر بروچ” مسئول نصب این سیستم بود.
در آمریکا اولین تبلیغ دوربین مداربسته در سال ۱۹۴۹ مربوط به محصولی با نام “وریکون” بود که در تبلیغات گفته میشد به مجوز دولتی نیازی ندارد.از آن پس سیستم های ضبط تصاویر دوربین مداربسته در برخی پایگاه های فضایی بزرگ جهت ضبط تصاویر پرتاب موشک ها بکار گرفته شد و خیلی زود روی موشک ها نصب شد تا جایی که تصاویر را همراه با صدا به زمین ارسال کرد.

 اولین رونمایی از دوربین مداربسته در اماکن عمومی آمریکا در سال ۱۹۷۳ بود. زمانی که در میدان تایمز نیویورک اولین دوربین مداربسته به منظور جلوگیری از جرایم در محدوده نصب شد اما نقش چشمگیری در کاهش جرایم ایفا نکرد. تا ایتکه در سال ۱۹۸۰ دوربین های مداربسته در سطح گسترده ای در سراسر آمریکا بخصوص در مراکز عمومی بکار گرفته شد. بنظر می آمد استفاده از دوربین مداربسته راهی ارزان تر در مقایسه با بکارگیری نیروهای پلیس برای شناسایی جرایم باشد.

تاریخچه دوبین مدار بسته
تاریخچه دوبین مدار بسته


بتدریج برخی از حرفه ها و مشاغل بخصوص آنهایی که بیشتر در معرضسرقت قرار داشتند نیز به دوربین مداربسته روی آوردند. در سال ۱۹۹۰ دستگاه های ضبطتصاویر دوربین ها تنها با قابلیت ” ضبط بعد از شناسایی حرکت” وارد بازارشدند که استفاده از دوربین مداربسته را در این کشور بسیار بیشتر کرد. تا قبل ازآن، دستگاه های ضبط تصاویر تا حد زیادی از نظر میزان حجم ذخیره و قابلیت ها بسیارمحدود بود. از نیمه دوم سال ۱۹۹۰ پلیس دوربین های زیادی را در سطح شهرها بخصوصمراکز عمومی ، مدارس و پروژه های ساختمانی نصب کرد.
در انگلستان نیز استفاده از دوربین مداربسته بسیار متداول شد. شهر“نورفولک” انگلستان نخستین جایی در این کشور بود که دوربین ها در آن نصبشدند.بطور کلی در دهه میلادی بین ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۰ استفاده از دوربین های مداربسته دربسیاری از کشورها رواج یافت.

دوربین های مدار بسته نسبت به ویژگی ها و کاربرد ها به دسته های گوناگونی تقسیم می شوند که در ادامه به طور کامل شرح داده می شوند.

انواع دوربین مدار بسته بر اساس تکنولوژی ساخت

دوربین مداربسته آنالوگ معمولی :

این دوربین ها اولین نسل دوربین های مدار بسته و همچنینرایج ترین آن ها به حساب می آیند. دوربین های آنالوگ با توجه به قیمت کم، سیستمکوچک و نصب آسان یکی از انتخاب های کاربران خانگی و حتی کسب و کار های کوچک بهشمار می روند.

سیستم دوربین های مداربسته آنالوگ از یک یا چندین دوربین آنالوگ، یک دستگاه DVR ( ضبط دیجیتال تصاویر ) و کابل کواکسیال جهت اتصال دوربین ها به DVR تشکیل شده است. تصاویر ضبط شده در دوربین مدار بسته به صورت آنالوگ به دستگاه DVR ارسال شده و در آنجا پس از پردازش، به فرمت دیجیتال تبدیل می شود. دوربین های آنالوگ حداکثر تا رزولوشن ۵۸۲*۹۶۰ قادر به ضبط تصویر هستند به همین جهت در مقایسه با دیگر دوربین های مداربسته از کیفیت پایین تری برخوردارند.

دوربین مداربسته آنالوگ معمولی
دوربین مدار بسته آنالوگ HD :

زرگترین تفاوتاین دوربین ها، رزولوشن و وضوح بالاتر تصاویر ضبط شده است به طوری که شما به راحتیدر این تصاویر می توانید چهره افراد را تشخیص دهید و حتی از تصاویر به عنوان مدرکجرم نیز استفاده کنید. دوربین های آنالوگ HD به ۴ نوع HD-CVI ،AHD ،HD-SDI و HD-TVI تقسیم می شوند که همه آن ها قابلیتپشتیبانی از تصویربرداری با رزولوشن ۱۰۸۰*۱۹۲۰ را دارند. با توجه به اختلاف قیمتکم و کیفیت بالای دوربین های مداربسته آنالوگ HD در مقایسه با دوربین های معمولی، ایندوربین ها گزینه ی مناسبی برای کاربران خانگی و تجاری به حساب می آید.

دوربین مداربسته تحت شبکه :

این دوربین ها با نام های دیگری از جمله دوربین IP یا دوربین اینترنتی نیز شناخته می شوند. ساختار سیستمی این دوربین ها به گونه ای است که شما می توانید با تنظیم آدرس IP بر روی آن ها، از طریق شبکه یا اینترنت به صورت آنلاین تصاویر ارسال شده از دوربین های مداربسته را دریافت و مشاهده نمایید.

درساختار سیستمی دوربین مدار بسته تحت شبکه ، تجهیزات پسیو شبکه بیشتری به نسبتدوربین های آنالوگ احتیاج است، برای راه اندازی این دوربین ها نیاز به سوئیچ شبکهبرای برقراری ارتباط بین دوربین ها و سیستم های اتصالی است هم چنین در صورتی کهقصد داشته باشید به صورت آنلاین و از طریق اینترنت محل کار و زندگی خود را مشاهدهکنید همانند دوربین های آنالوگ نیاز به یک مودم روتر دارید. دیگر تغییر دوربین هایتحت شبکه، حذف دستگاه DVR و جایگزینی آن با NVR است کهنمونه پیشرفته تر DVR محسوب می شود و امکانات بیشتری با خود بههمراه دارد.

یک دوربین تحت شبکه به طور کلی از لنز، سنسور تصویر، پردازشگر تصویر، چیپ فشرده سازی و چیپ شبکه تشکیل شده است. زمانی که نور از سنسور عبور می کند به سیگنال دیجیتال تبدیل شده و توسط پردازشگر تصویر پردازش می شود. سپس این دیتا فشرده سازی شده و روی شبکه ارسال می شود.

انواعدوربین مداربسته براساس ظاهر و عملکرد

دوربین مداربسته ثابت ( Fixed ) و متحرک ( PTZ ) :

همانطورکه از نام دوربین های ثابت مشخص است، این دوربین ها در نقطه ای مشخص قرار گرفته ویک زاویه دید ثابت در اختیار کاربر قرار می دهد. دوربین های مداربسته ثابت براینظارت هر روزه بر روی یک مکان ثابت مناسب هستند . اگرچه این دوربین ها ثابت هستنداما می‌توان در برخی مدل ها ( دوربین های جعبه ای ) برای تعویض لنز اقدام کرد وزاویه پوشش دوربین را تغییر داد.

دوربین مدار بسته متحرک یا PTZ دوربین هایی هستند که می‌توانید آن ها را درمحورهای افقی و عمودی به صورت دستی یا اتوماتیک به حرکت درآورده یا روی تصویر زومکنید. این موارد باعث می شود بتوان نظارت بیشتری روی مناطق مورد نظر داشت.

دوربین مداربسته دام ( DOME )، اسپید دام ( SPEED DOME )، جعبه ای ( BOX )، بولت ( BULLET ) :

دوربینهای مدار بسته به ۴ صورت دام، اسپید دام ، جعبه ای و بولت موجود است. مزیت استفادهاز دوربین مداربسته تحت شبکه دام پوشش گسترده تر محیط است درحالی که در دوربینمداربسته باکس شما قادر به پوشش تمام زوایا نیستید و همین مورد سبب می شود از ایننقاط کور در جهت اهداف خراب کارانه استفاده شود. برای جبران مشکل زاویه دوربین هایباکس، امکان تعویض لنز و تغییر زاویه دید را برای کاربران فراهم کرده اند.

دوربین های مداربسته بولت دوربین هایی استوانه ای هستند که دارای تنوع زیاد و ویژگی های گسترده هستند. مزیت این دوربین ها در مقایسه با دوربین های دام در این است که دوربین بولت از انعطاف پذیری بیشتری برخوردار است و در مناطق مختلفی از جمله روی سقف و دیوار قابل نصب است درحالی که دوربین دام با هدف پوشش فضاهای وسیع طراحی و تولید شده است. البته ذکر این نکته نیز ضروری است که امروزه دوربین های تولید شده ترکیبی از موارد مختلف هستند و بهتر از قبل می توانند تمامی نیازهای کاربران را پوشش دهند.

دوربین های مداربسته بولت
دوربین های مداربسته بولت

آخرین دوربین هم دوربین اسپید دام است , همان طور که از نام این دوربین مشخص است این دوربین همان دوربین مدار بسته دام است با این تفاوت که قابلیت PTZ یا متحرک بودن را دارا می باشد. دوربین مداربسته اسپیددام با توجه به ویژگی جابجایی در محورهای افقی و عمودی و ترکیب این ویژگی با زاویه ی عریض دوربین های دام، فضای بسیار وسیعی را می تواند پوشش دهد.

دوربین مدار بسته اسپید دام
دوربین مدار بسته اسپید دام
دوربین مداربسته بی سیم ( وایرلس ) و سیمی :

دوربینمداربسته سیمی برای اتصال به دستگاه نیازمند وجود یک بستر فیزیکی یا همان کابل استکه بسته به نوع دوربین می تواند کابل کواکسیال یا کالب شبکه باشد. این نوع دوربینها با توجه به برخورداری از حداکثر پهنای باند و سرعت، ارتباطی با حداکثر پایداریو بدون وقفه ارائه می دهند. دوربین های مدار بسته سیمی در مقایسه با دوربین های بیسیم امن تر هستند چرا که امکان هک شدن و شنود اطلاعات در میانه راه وجود ندارد.

دوربین مداربسته بی سیم می تواند بدون وجود کابل و بسترفیزیکی، تصاویر را با استفاده از امواج وایرلس انتقال دهد. یکی از بزرگترین مزیتهای این نوع دوربین، جابجایی آسان آن ها است که باعث شده در مقابل دوربین های سیمیکه برای جابجایی نیاز به تغییراتی در طول کابل دارند، برگ برنده را داشته باشد.

از معایب دوربین های بی سیم همان طور که در بالا اشاره شدمی توان به ناپایداری ارتباط این دوربین ها اشاره کرد به طور مثال اگر در میانه یراه دیواری بتنی قرار داشته باشد ممکن است اختلالاتی در ارتباط شما بوجود بیاید.مشکل دیگه ی دوربین های مداربسته بی سیم برد پایین ارسال اطلاعات این دوربین ها درمقایسه با دوربین های سیمی است که می توانند مسافت بسیار زیادی را با استفاده ازکابل های شبکه پوشش دهند.

دوربین مداربسته دید در شب ( IR ) و روز :

دوربینمدار بسته روز شامل دوربین هایی می شود که امکان ضبط تصویر در تاریکی راه به همراهندارند، به همین دلیل هم قیمت ارزان و فروش محدودتری نسبت به دوربین های دید در شبدارند.

دوربین های مداربسته دید در شب یا همان دوربین IR به شما این امکان را می دهند تا بتوانید در تاریکی و با کیفیت مطلوب به ضبط تصویر بپردازید. با توجه به ویژگی های گسترده و تکنولوژی هایی که در این دوربین ها در حال استفاده است، هر روزه شاهد افزایش کیفیت تصاویر ضبط شده در محیط های تاریک هستیم. در تصویر زیر نمایی از یک فروشگاه که توسط یک دوربین مدار بسته دید در شب ضبط شده است را مشاهده می کنید.

دوربین مداربسته دید در شب ( IR ) و روز
دوربین مداربسته دید در شب ( IR ) و روز

اگر تا به حالبرای محل کار یا منزل خود اقدام به خرید دوربین مداربسته کرده باشید حتماً باکاتالوگ عجیب و پر از اطلاعات فنی و نامفهوم دستگاه برخورد کرده اید. با توجه بهرشد سریع فناوری و اثرگذاری آن در محصولات شاهد اصطلاحات و موارد نامفهومی درکاتالوگ دوربین های مداربسته هستیم، در ادامه این مقاله قصد داریم تا همه فناوریهای مربوط به دنیای دوربین مدار بسته و اصطلاحات تخصصی آن ها را برایتان توضیحدهیم.

قابلیت Stream دوربین مداربسته و انواع آن :

قبل از اینکه به مفهوم استریم در دوربین مدار بسته اشاره کنیم لازم است ابتدا معنی لغوی آن را توضیح دهیم، Stream در لغت به معنای جریان است و در دنیای IT به مفهوم پخش مستقیم و بدون وقفه، استریم گفته می شود.

مفهوم Main Stream و Sub Stream توسط شرکت پیشرو هایک ویژن معرفی شد و توسعه پیدا کرد. این ویژگیدر دستگاه های DVR هایک ویژن بهمنظور ارائه تصویری نرم و بدون تاخیر برای دسترسی های راه دور و ریموت ارائه شد.در حال حاضر این تکنولوژی به طور گسترده در بین تولید کنندگان جهانی از جمله هایکویژن و داهوا در حال استفاده است.

  • MainStream: مین استریم یا استریماصلی دارای رزولوشن بالاتری نسبت به انواع دیگه استریم است و این امکان رو فراهممی کند که بتوانید با حداکثر رزولوشن پشتیبانی شده توسط دوربین مداربسته بر رویشبکه ی داخلی نسبت به مانیتور و ضبط تصاویر به وسیله NVR اقدام کنید.
  • Sub Stream  : ساب استریم یا استریم دوم ، ویدیو هایی با رزولوشن استاندارد وپایین را به منظور استفاده در شرایطی که پهنای باند کم است ارائه می کند. این نوعاستریم برای شرایطی است که پهنای باند ارتباط، جوابگوی ارسال بی وقفه تصویر نیستبنابراین به صورت خودکار یکی از رزولوشن های ۴CIF ،DCIF ،۲CIF ،CIF و QCIF انتخاب شده تا تصاویر ارسالی به استانداردهای لازم برسد. برایدرک بهتر این قضیه، تصور کنید که قصد دارید از طریق اینترنت و دستگاه موبایل خود،محل کارتان را مشاهده کنید، در این شرایط اگر رزولوشن دوربین ها و کیفیت تصاویرارسالی بالا باشد نمی توانید تصاویر را به درستی و بدون تاخیر دریافت کنید به همینجهت به صورت خودکار کیفیت تصاویر کاهش پیدا می‌کند تا تصاویر بدون مشکل و وقفهبرای شما ارسال شود.
  • TripleStream: در تریپل استریم یااستریم سه گانه شما می توانید بر اساس نیاز ، پارامترهای مربوط به کدک تصویری،فریم ریت و بیت ریت تصاویر استریم شده را تغییر دهید. این ویژگی قابلیت شخصی سازیتصاویر را در اختیار کاربران قرار می دهد.
قابلیت EIS دوربین مدار بسته  :

EIS یا لرزش گیر تصویر الکترونیکی ( ElectronicImage Stabilization ) کمک می کندتا لرزش در تصاویر ضبط شده به حداقل ممکن برسد.

قابلیت HLC دوربین مدار بسته :

قابلیت HLC یا جبران کننده نوری ( Highlight Compensation ) ویژگی ای است که باعث می‌شود تصاویر دریافتی دوربین مداربسته توسط نورهای شدید در صحنه مانند نور چراغ های جلوی خودروها تخریب نشود. یکی از ویژگی هایی که کاربران از دوربین های خود که در پارکینگ ها و ورودی ها نصب کرده اند انتظار دارند، این است که بتوانند پلاک خودرو ها را بدون هیچ مشکلی شناسایی کنند، حال اگر نور چراغ های جلوی خودرویی مستقیم به لنز دوربین بتابد – به خصوص اگر شب باشد – کیفیت تصاویر کاهش پیدا می کند و پلاک خودرو ناخوانا می شود. در این شرایط است که قابلیت HLC به کمک ما می آید و با تنظیم نور نقاطی از صفحه که بیش از حد روشن شده اند، به افزایش کیفیت تصویر کمک می کند. تصویر زیر به خوبی کارایی قابلیت HLC را نمایش می دهد.

قابلیت HLC دوربین مدار بسته
قابلیت HLC دوربین مدار بسته
قابلیت BLC دوربین مدار بسته:

BLCیا جبران کننده نور پس زمینه ( Backlight Compensation )قابلیتی است که با توجه به معرفی WDR که نسخه پیشرفته و کامل تر BLCمحسوب می شود دیگر استفاده چندانی ندارد اما لازم است که با نحوه کارکرد آن آشناباشید.

اگر شخصی در مقابل یک پنجره پرنور نشسته باشد یا از درب وارد شود، در صورتی که قابلیت BLC فعال نباشد، سوژه ما تاریک و فضای پشت سر او روشن می شود. بدیهی است که در این حالت نمی توان چهره شخص را شناسایی کرد. وظیفه BLC تطبیق نور پیش زمینه و پس زمینه است که باعث می شود سوژه ی اصلی روشن و قابل شناسایی باشد.

قابلیت BLC دوربین مدار بسته
قابلیت BLC دوربین مدار بسته
قابلیت WDR دوربین مدار بسته :

WDRیا Wide DynamicRange در اساس مشابه فناوری BLC استبا این تفاوت که به صورت پیشرفته تری طراحی شده است و کارایی بالاتری را به همراهدارد. این ویژگی سبب می شود تا مناطق روشن و تاریک عکس از نظر نوردهی به توازنبرسند. چنین شرایطی را در مناطقی که دارای نور طبیعی زیادی هستند مانند دفاتر وفروشگاه هایی با پنجره های بزرگ بسیار شاهد هستیم.

دوربین های مداربسته دارای قابلیت WDR از یک حسگر با دو سنسور تصویر تشکیل شده اند. یکی از این دو سنسور به منظور ثبت عکس با سرعت بالا و دیگری به منظور ثبت عکس با سرعت استاندارد طراحی شده اند که در تعامل با یکدیگر می توانند تصویری با نوردهی یکسان و استاندارد تولید کنند. شیوه کار این قابلیت به این صورت است که تصویر اول با نور معمولی محیط و تصویر دوم با توسط سنسور سریع گرفته می شود که دارای نور فراوانی جهت روشن کردن پس زمینه ی تصویر است، سپس این دو تصویر با یکدیگر ترکیب می شوند تا یک تصویر با نورپردازی یک نواخت به دست کاربر برسد. این ویژگی به طور کامل وابسته به کیفیت سنسور اصلی دوربین است بنابراین هنگام خرید لازم است که دوربین مداربسته ای خریداری کنید که کیفیت تصویر بالایی داشته باشد.

قابلیت WDR دوربین مدار بسته
قابلیت WDR دوربین مدار بسته
قابلیت Digital Wide Dynamic Range ) DWDR ) :

از قابلیت WDR در دوربین های مداربسته نسبتاً گران قیمتاستفاده می شود به همین دلیل سازندگان دوربین مداربسته قابلیتی را توسعه دادند کههزینه کمتری به نسبت WDR دارد. تفاوت اصلی WDR با DWDR دراین است که DWDRبر خلاف WDRکه به سنسور تصویر وابستگی دارد، تنها به چیپ DSP تکیهدارد.

DWDRتفاوت های زیادی با WDR ندارد اما همین اندک تفاوت ها، اختلاف هاینسبتاً فاحشی را پدیدار کرده است. همانطور که گفته شد WDR ازویژگی اسکن دوگانه بهره می برد که وابستگی به سنسور اصلی دوربین دارد اما DWDR ازویژگی تغییر در پیکسل های تصویر استفاده می کند که سبب می شود هر پیکسل تصویربررسی شده و نوردهی لازم برای آن محاسبه شود. برای درک این تفاوت می توانیم بهتفاوت بین زوم دیجیتال و زوم اپتیکال در عکاسی اشاره کنیم، با همین مثال می تواندریافت که تصویر اصلاح شده بهتر از تصویری است که بر روی آن ویرایش های نرم افزاریانجام شده است.

به صورت خلاصه DWDR تصویر را بیش از حد دستکاری می کند که باعثمی شود کیفیت عکس اصلی کاهش یافته و تصویر نویزدار و پیکسلی شود. این مورد با توجهبه برچسب قیمتی دستگاه های DWDR و تفاوت قیمتی آن ها با WDR،قالب چشم پوشی است.

قابلیت های True WDR ، Real WDR و Super WDR :

با توجه به تنوع وسیع دوربین های مداربسته لازم است که برخی اصطلاحاتکه برای ویژگی یکسان WDR به کار می رود آشنا شوید. قابلیت هایی کهذکر شد همگی به قابلیت WDR اشاره دارند و این تغییر اسم ها صرفا بهخاطر مباحث بازاریابی و جذب کاربر صورت گرفته است.

در این مقاله با دوربین مدار بسته و انواع آن آشنا شدید و برخی ازویژگی های مهم آن را شناختید. امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.لطفاً نظرات، پیشنهاد ها و انتقادات خود را با ما در میان بگذارید.