اسید شویی

شرکت تاسیسات فنی ساختمان تهران با بهره گیری از دانش و تجربه  تیم فنی و کارشناسان خود در زمینه ی رسوب زدايی تاسيسات سرمايشی/گرمايشی واحد های صنعتی و كارخانجات كشور، توانایی انجام عملیات رسوب زدایی در بخشهای ذیل را دارا می باشد :

 • انواع بويلر ها و ديگ های بخار
 • چيلر هاي تراكمی و جذبی
 • كويل ها
 • مبدل های حرارتی (Heat Exchanger)
 • ريجنراتور های نيروگاه ها و كارخانجات

در بسیاری از دستگاههای صنعتی مسئله انتقال حرارت یک موضوع مهم و تاثیر گذار در بازدهی آن دستگاه می باشد. فرآیند تبادل گرما بین دو سیال با دماهای متفاوت که توسط دیواره جامدی از هم جدا شده اند در بسیاری از کاربردهای مهندسی روی می دهد. با توجه به کاربرد وسیع مبدلهای حرارتی، تحقیق درباره آنها سابقه ای طولانی دارد. بسیاری از محققین و مهندسین در پی یافتن راههایی برای بهبود طراحی و عملکرد مبدلهای حرارتی و افزایش بازده انتقال حرارت  هستند. این فعالیتها با توجه به بحران انرژی بطور مستمر رو به افزایش است و کانون آن تقویت انتقال حرارت می باشد.

پمپ های اسیدشویی که ابزار مورد استفاده تکنیسین ها و سرویسکاران تاسیسات می باشد جهت شستشوی مبدل اصلی و ثانویه پکیج مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

مشکلی که معمولا برای پمپ های اسیدشویی پیش خواهد آمد این است که پروانه پمپ آن دچار خوردگی خواهد شد. اما در پمپ اسیدشویی پاورفلو قطعات ضد اسید استفاده شده است. همچنین با توجه به اینکه زمان شستشوی هر مبدل مقدار خاصی می باشد لازم است سرویسکار در تمام مدت در کنار پمپ حضور داشته باشد.

پمپ های Powerflow مجهز به تایمر داخلی می باشد که مدت زمان شستشوی مبدل یا پکیج را تعیین میکند و دیگر نیازی به حضور در کنار دستگاه نیست.

همچنین این مدل پمپ دارای شیر پمپاژ معکوس می باشد که می توان تنها با برگرداندن شیر به حالت دیگر جهت شستشو را تغییر داد. این ویژگی به شما این امکان را خواهد داد که بسادگی مبدلهایی که دچار گرفتگی زیاد شده اند را از رسوب پاک نمائید.

پمپ شستشوی PowerFlow مجهز به سوپاپ تنظیم فشار مخزن نیز می باشد که در صورت بالا رفتن فشار داخل مخزن پمپ گازهای اضافی را خارج نموده و این اطمینان را می توان حاصل نمود که دستگاه در ایمنی کامل انجام وظیفه خواهد نمود.

همچنین این پمپ قابلیت حمل و نقل دارد و میتوان آن را به راحتی توسط موتورسیکلت یا حتی بصورت پیاده جابجا نمود.

پمپ های اسیدشویی پاور فلو مجهز به دریچه تخلیه و تغذیه اسید می باشد و به راحتی میتوان مخزن را پر یا خالی از اسید نمود.

اتصالات و قطعات استفاده شده در این پمپ از ABS و UPVC و PP و PE می باشد که خیال شما را از خورده شدن توسط اسید راحت خواهد کرد.

همچنین این دستگاه دارای فیلتر مخصوص به خود می باشد که گازهای مضر شستشوی اسید را جذب نموده و از انتشار آن جلوگیری خواهد کرد.

روشهای اسید شویی

روشی های متفاوت اسیدشویی وجود دارد که میتوان جهت محصولات، قطعات ساختمانی و فلزکاریهای استنلسی استیل در معماری بکار گرفت. مهمترین اسیدهایی که در اسیدشویی استنلسی استیل از ان ها استفاده می شود، اسید نیتریک و اسید هیدرفلوریک می باشند. روشی های اصلی که برای اسیدشویی محصولات یا سطوح وسیع استنلسی توسط متخصصان اسیدشویی انجام میگردد، شامل موارد زیر می باشند:

 • غوطه ورسازی در مخزن اسید (حمام اسید)
 • اسیدشویی پاششی (Spray)
 • اسیدشویی چرخشی در روش غوطه ورسازی معمولاً اسیدشویی در خارج از محوطه کارخانه (ofTSite) تولیدکننده و یا در کارخانه مخصوصی اسیدشویی صورت میگیرد.
اسید شویی پاششی

اسید شویی پاششی می تواند در محلی (On-Site) انجام گرفته هر چند باید توسط متخصصان با رعایت نکات ایمنی و داشتن تجهیزات و وسایل مناسب برای دفع ضایعات اسیدی صورت پذیرد. روشی غوطه ورسازی این مزیت را دارد که تمامی سطوح به صورت یکدست و بهینه برای مقاومت در برابر خوردگی، اسید شویی می شود. این روش همچنین بهترین گزینه از نظر سلامتی و ایمنی است چرا که خارج از محوطه کارخانه انجام می شود. اسید شویی که در کارگاه استنلسی استیل دارای تخصصی اسید شویی انجام می شود دارای دقت بالای کنترل فرایند بوده و تأثیرات منفی محیطی آن حداقل میباشد. در مواردی که لوله برای حمل مایعات خورنده در نظر گرفته شده، روش اسید شویی چرخشی توصیه میشود.در این روش مواد اسید شویی در داخل سیستم چرخانده می شوند.

اسید شویی چرخشی

سطوح کوچک تر، خصوصاً اطراف محل های جوش، با روش های زیر اسید شویی می گردند:

 • استفاده از برس با ژل ها / خمیرهای مخصوص

تمیز کردن الکتروشیمیایی این روشها میتوانند در محل انجام گیرند و نیاز به دانش تخصصی برای انجام عملیات به طور ایمن و موثر ندارند. اما در اختیار داشتن تخصصی کافی و نظارت برای به حداقل رساندن ریسک های مربوط به محیط زیست و سلامتی لازم است. در صورتی که زمان های تماسی اسید یا فرایند شستشوی نهایی به درستی و بر طبق دستورات سازنده روی محصول کنترل و اجرا نشود، امکان دارد که خوردگی در محلی های اسید شویی شده رخ دهد. مدت زمان لازم تماسی اسید برای نوع های مختلف استنلس استیلی متفاوت است. بنابراین مجریان اسید شویی می بایست از نوع استیلی که اسید شویی می شود و همچنین خطرات محصولات مورد استفاده آگاه باشند تا نتیجه مطلوب بدست آید. مهم است که تمام ذرات باقیمانده از محصولات اسید شویی، رسوبات و آلودگی های ناشی از آن به طور کامل از سطح استیل شستشو شود تا یک سطح کاملا مقاوم در برابر خوردگی و عاری از زنگ بدست آید. متخصصان پاک کردن و نگهداری استیل معمولاً برای گرفتن نتیجه بهتر از آب مقطر برای شستشوی نهایی استیل جهت مصارف ارشیتکتی استفاده می کنند.

تمیز کردن الکتروشیمیایی

عملیات خنثی سازی

لایه خنثی که بر سطح استنلس استیل تشکیل می شود فقط یک اکسید ساده یا رسوب نیست که با حرارت دادن استیل تشکیل شود. در حین حرارت دهی، ضخامت لایه اولیه شفاف خنثی افزایش یافته و سایه قهوهای رنگی ناشی از گرما بر روی سطح تشکیل میشود که نهایتاً باعث تشکیل رسوب اکسید خاکستری رنگ می شود. این لایه های مرئی اکسید، منجر به کاهش مقاومت سطح در برابر خوردگی در دمای محیط می شوند.

برخی محصولات استنلس استیلی، مانند قطعات کوره که برای دماهای بالا طراحی شده اند، از این پوششی های ضخیم و محکم رسوبات اکسیدی برای محافظت در برابر اکسیداسیون در دمای بالا بهره می برند. در مقابلی، قطعاتی که برای استفاده در دمای محیط طراحی شده اند، جهت مقاومت در برابر خوردگی به لایه شفاف خنثی خود متکی هستند.

اگرچه این فرایند خنثی سازی به طور طبیعی و خود به خود انجام می شود، اما فرایند تشکیل اکسیدهای کروم جهت تشکیل لایه خنثی می تواند با بکارگیری اکسیدکنندههای قوی تقویت شود. اسید نیتریک برای این کار بسیار مفید است و به طور گسترده در عملیات خنثی سازی استنلس استیل در سطح تجاری مورد استفاده قرار میگیرد. اسیدهای اکسید کننده ضعیفتر، مانند اسید سیتریک هم می توانند به شکل گیری لایه خنثی کمک کنند.

خنثی سازی از طریق اسید برای محصولات و وسایل استنلسی استیلی نه عنوان یک روش بلکه به عنوان یک استثنا می بایست در نظر گرفته شود. استنلسی استیلی که توسط کارخانه های استیل و انبارهای مورد اعتماد تحویل می گردند، کاملا خنثی می باشد. اگرچه برای قطعات پیچیده و شکل یافته ماشینکاری شده عملیات خنثی سازی لازم است. در چنین موارد خاصی تامین اکسیژن برای تمام سطوح تازه شکل یافته ممکن است

محدود بوده که باعث می شود فرایند خنثی شدن، نسبت به سطوح در تماس با هوای آزاد به مدت زمان بیشتری تا کامل شدن نیاز داشته باشد. در صورت استفاده از این قطعات (قبل از تکمیل فرایند خنثی شدن) در محلی هایی که چنین استنلسی استیل هایی بطور معمول استفاده می شوند، خطر خوردگیهای غیر قابل پیش بینی وجود دارد. عملیات خنثی سازی تحت این شرایط ریسکهای مربوط به خوردگی را از بین میبرد. قبل از اینکه عملیات خنثی سازی با اسید انجام شود، باید سطوح استیل ویژگیهای زیر را داشته باشد:

 • فاقد هرگونه رسوبات اکسیدی باشند (رسوبزدایی شده باشد)
 • دارای لایه های سطحی فلزی مملو از کروم، حاصل از عملیات اسید شویی که اکسیدها و سایه رنگهای حرارتی را رفع میکنند، تمیز باشند. (فاقد هرگونه آلودگی آلی، روغن های ماشین کاری، چربی و گریس باشند.)