اسید شویی چیلر جذبی و تراکمی

اسید شویی چیلر جذبی و تراکمی

اهمیت سطوح انتقال حرارت در کندانسور چیلر به دلیل اینکه کندانسور چیلر یکی از بخش های اصلی چیلر می باشد بسیار قابل توجه می باشد و در صورت رسوب گرفتن کندانسور چیلر راندمان چیلر به طرز قابل توجهی کاهش می یابد لذا اسید شویی و شستشوی کویل کندانسور چیلر به صورت سالیانه باید انجام گردد .البته اگر آب ورودی به برج خنک کن دارای سختی زیادی باشد ممکن است در اواسط فصل نیز مجبور به اسید شویی چیلر شویم که امر با پایش فشار چیلر قابل پیش بینی و برنامه ریزی می باشد .

اسید شویی چیلر

رسوب گذاری در چیلرها

در چیلرهای تراکمی آب خنک رسوب گذاری فقط به کندانسور محدود می­ گردد و وقتی رسوب اتفاق می­ افتد باعث افزایش فشار دیسشارژ که در نهایت باعث قطع عملکرد چیلر توسط کنترل کننده­ های پرشر می­ شود این افزایش فشار باعث کاهش ظرفیت دستگاه می­ شود و در نهایت موجب بالارفتن دمای دیسشارژ و سوختن الکتروموتور کمپرسور می­ گردد و شکستن سوپاپ­های کمپرسور می­ گردد.

بنابراین باید هر ساله درب­های ابتدا و انتها کندانسور باز گردد و میزان رسوب در لوله­ ها مشاهده و برای راهکارهای مناسب و اسید شویی انجام پذیرد.

گاهی رسوباب به صورت گل ولای هستند که در سال­های اخیر به دلیل شرایط آب و هوایی و گرد و خاک هوا وارد مدار باز برج  خنک­ کننده می­ گردد و عملکرد دستگاه را مختل می­کند که این مواد باید با استفاده از برس سیمی مخصوص از مبدل زدوده شوند اما اگر رسوبات شامل کلسیم زنگ آهن و منیزیم یا سیلیسیم باشد که معمولا به رنگ سفید و خاکستری رنگ می­ باشد که باید با استفاده از  واکنش­های این رسوبات را از بین برد که به این فرایند به اصطلاح اسید شویی می­ گویند.

رسوب زدایی کندانسور و به اصطلاح اسید شویی چیلر معمولا با بازکردن درب کندانسور چیلر و تمیزکاری فیزیکی و خارج کردن رسوبات بزرگ و اجسام خارجی صورت می پذیرد .

مقدار اسید مورد نیاز رسوب زدایی و اسید شوییچیلر حدود یک لیتر به ازای هر تن تبرید می باشد که البته این مقدار بستگی به میزانرسوب کندانسور دارد .باید توجه داشت حتما اسید به آب اضافه گردد و از اضافه نمودناسید به آب پرهیز نمود چرا که موجب پاشش اسید و ایجاد خطر برای تعمیرکار می شود .

بعد از اسید شویی باید خنثی سازی مسیر و کندانسورصورت پذیرد و از خارج شدن اسید باقیمانده بر روی کویل و لوله ها اطمینان حاصل کرد.

در اصل برای اسید شویی چیلر باید اسید دیسکلر مناسب با نوع رسوبات کندانسور استفاده گردد ولی به دلیل سختی بالای آب و عدم سختی گیری مناسب ، این رسوبات از مناصر گچی و کلسیم می باشند و لذا رسوب زداها  و اسید دیسکلرهای موجود در بازار متناسب این نوع رسوبات بوده و به عنوان دیسکلر عرضه شده اند .

برای جلوگیریاز خوردگی لوله ها و پمپ ها معمولا در اسید شویی کندانسور چیلر را از مسیر لولهکشی چیلر جداسازی کرده و به وسیله شلنگ های رابط مناسب و یک مخرن و پمپ اسید شوییمدار اسید شویی چیلر را ایجاد م یکنند.مخزن اسید شویی باید متناسب ظرفیت چیل درنظر گرفته شود .

آب به کار رفته در اسید شویی چیلر بهتر است که گرم باشد ولی دمای آب اسید شویی نباید بیشتر از ۵۰ درجه باشد .همچنین غلظت محلول اسید شویی باید حدود ۵ درصد باشد و غلظت های بالاتر امکان صدمه زدن به چیلر را دارد و باید کنترل گردد .

اسید دیسکلرهای موجود در بازار دارای غلظت ۳۳ درصد و ۱۰ درصد می باشند که در ترکیب با آب باید به غلظت ۵ درصد رسیده و مورد استفاده قرارگیرند .

معمولا برای اسید شویی و چرخش اسید در مدار اسیدشویی نیاز به حدود ۳ الی ۴ ساعت زمان می باشد و فرایند اسیدشویی چیلر باید به آرامی انجام گردد .

بعد از اسید شویی  باید ممحلول اسیدی تخلیه شده و سیر کندانسور با آب خوب شستشو گردد و از محلول خنثی سازی و چرخاندن آن در مسیر کندانسور استفاده کرد تا ph آب حدود ۷ گردد .

محلول خنثی سازی معمولا کربنات سدیم یا فسفاتسدیم می باشد و یا ترکیبی از این دو که به صورت محلول یک کیلو گرم در متر مکعباستفاده می گردد و البته در صورت نبود این مواد می توان از ریکا ، پودر لباسشویی ویا جوش شیرین نیز استفاده نمود.

با توجه به اینکه رسوبات موجود در کندانسور باعث افت کارایی کندانسور چیلر می گردد لذا بعد از اسید شویی کارایی چیلر افزایش یافته و خنک کنندگی چیلر بهبود می یابد.

جهت اسيد شويي صحيح چيلرجذبي و چيلرهاي تراكمي لازم است مراحل زير با دقت اجرا گردد :

  • ۱- باز كردن درب هاي عقب و جلوي كندانسور و ابزربر
  • ۲- تميزكاري فيزيكي و شستشو با آب كليه لوله ها و رفع گرفتگي احتمالي لوله ها
  • ۳- بستن مجدد درب هاي كندانسور و ابزربر
  • ۴- شستشوي اوليه با آبگرم
  • ۵- اضافه نمودن تدريجي اسيد به مدار چرخش آبگرم
  • ۶- صرف مدت زمان كافي براي رسوب زدايي
  • ۷- خنثي سازي مدار با استفاده از خنثي كننده
رسوب زدایی چیلر