اسید شویی مبدل های حرارتی

اسید شویی مبدل های حرارتی

اسید شویی مبدل صفحه ای یک فرایند برای شست و شوی مبدل هاست که به روش های مختلفی صورت می پذیرد. پمپ های اسید شویی برای رسوب زدایی تاسیسات سرمایش و گرمایشی مناسب است و از متداول ترین روش ها برای این کار است که به راحتی می توان از آن ها برای تمیز کردن مبدل های صفحه ای استفاده کرد. اسید شویی مبدل صفحه ای در بازه های زمانی مشخصی صورت می گیرد.  این رسوبات، از منیزیم، کلسیم و سیلیسیوم که در منبع تغذیه وجود دارد، به صورت لایه ای بر روی مبدل های حرارتی صفحه ای تشکیل می شود. لایه های به وجود آمده، مبدل ها را عایق کرده و انتقال حرارت را کند می کنند و باعث داغ کردن یا خرابی مبدل ها، کاهش راندمان انرژی و ایجاد فرسودگی بیشتر سیستم می شوند. به گفته وزارت انرژی، مبدل های حرارتی تمیز برابر با صرفه جویی در انرژی است. اسید شویی مبدل صفحه ای باعث کاهش هزینه های سوخت می شود و همچنین با تمیز کردن مرتب مبدل های حرارتی، برای جلوگیری از احتراق، که اغلب ناشی از مشعل کثیف است، کاهش داده می شود. حداقل یک بار در سال مبدل های حرارتی را بازرسی کنید و در صورت کثیف بودن آن ها را تمیز کنید.

اسید شویی مبدل صفحه ای
اسید شویی مبدل صفحه ای

تکنولوژی رسوب زدایی هیدروفلو در کلیه مبدل‌های حرارتی آب به آب، آب به هوا، بخار به آب قادر است رسوب گیری و رسوب زدایی از رسوبات ناشی از سختی آب جلوگیری نموده در رسوبات قدیمی کربناتی و سیلیکاتی را نیز به مرور زمان تمیز نماید. تغییر دمای آب و افزایش آن موجب کاهش حلالیت یونهای سختی موقت، کربنات و بی کربنات کلسیم و منیزم می‌گردد یونهای آزاد شده بلافاصله به سطوح فلزی مبدل‌های حرارتی چسبیده و تشکیل رسوبات سخت کربناتی می‌دهند. رسوب همانند عایق عمل می‌کند و مانع از انتقال حرارت سریع می‌شوند. در مبدل‌های حرارتی هوا هر یک میلیمتر رسوب آب سخت حداقل ۸ الی ۱۰ درصد انتقال حرارت را کاهش می‌دهد. تشکیل رسوب سخت و تجمع یونها بر روی سطوح موجب جذب بسیار سریع سایر املاح رسوبات موجود در آب می‌گردد و ضخامت رسوب به سرعت افزایش می‌یابد و نهایتا موجب مسدود شدن تیوب ها و مسیر عبور آب می‌شود. افت فشار ایجاد شده توسط رسوبات آب سخت موجب افزایش مصرف انرژی الکتریکی در الکترو پمپ‌ها می‌شود. اگر به دنبال راه کار دائمی، آسان و کم هزینه جهت برطرف کردن مشکل سختی آب، رسوب گیری مبدل‌ها و سختی گیری در تجهیزات هستید و از اسید شویی دائمی مبدل‌های حرارتی و سرویس مداوم سختی گیرهای و هدر رفت آب در سختی گیرهای رزینی خسته شده‌اید ، تکنولوزی سبز هیدروپت با دستگاه های رسوبزدایی هیدروفلو بهترین راهکار غیر شیمیایی جهت مقابله با رسوب و سختی آب است.

مراحل اسید شویی مبدل صفحه ای به شکل زیر است:

مرحله ۱ – موتور را خاموش کنید

مرحله ۲ – دسترسی به مبدل حرارتی

برای جدا کردن صفحه ها از پیچ گوشتیاستفاده کنید تا به مبدل حرارتی ای که در پشت آن قرار دارد برسید.

مرحله ۳ – تمیز کردن اولیه

برای برطرف كردن هرگونه گرد و غبار یازباله هایی كه بر روی این مبدل حرارتی انباشته شده است از وکیوم های کوچک استفادهكنید.

مرحله ۴ – مبدل حرارتی را جدا کنید

مرحله ۵ – مبدل حرارتی را تمیز کنید

با استفاده از پاک کننده ها می توانید اینکار را انجام دهید و بعد آن اجازه دهید تا خشک شود.

مرحله ۶ – مبدل حرارتی را در جای خودقرار داده و صفحات را به آن نصب کنید

این نمونه ای ازاسید شویی مبدلصفحه ای یه روش شیمیایی بود. در روش مکانیکی اسید شویی از پمپ های آب باقدرت بالا استفاده می شود که مجهز به دریچه تخلیه اسید می باشند که میتوان مخزنپمپ را از اسید خالی کرد و همچنین این پمپ ها دارای تایمر هستند که می توانید زمانشست و شو را تعیین نمایید.

معایب و مضرات رسوب

  • کاهش و تغییر در ضریب انتقال حرارت
  • محدود دبی خروجی بعلت افزایش ضریب اصطکاک سطح داخلی لوله ها
  • افزایش و تعداد اورهال مجموعه
  • افزایش ها و قیمت محصول
  • کاهش تولید و افزایش مصرف مواد اولیه
  • افزایش از حلالهای شیمیایی
  • افزایش لوله ها و مخازن و تجهیزات و کاهش عمر مفید آنها به سیستم
  • کاهش مفید تجهیزات
  • اختلال در فرآیند